Uzunköprü’nün “Yayalara Tuzak” kaldırımları

 

 

Ülkemizde belediyelerin yaparken bozdukları, vatandaşın başına bela ettikleri hizmet garabeti işlerindendir Yaya kaldırımları..

 

Belediyelerin deli şeyiyle oynar gibi oynadıkları işlerinden olan yaya kaldırmların ana cadde özelliğine sahip bölümlerde yayalara tuzak durumda olmasının doğru açıklaması ne olabilir? 

 

Ülkemizin en küçük belediyesinde aynı olan bu durumun, gelenin gideni köşe buçak arattığı Uzunköprü Belediyesinde farklı olması beklenebilir mi?

 

Hemen hemen her vatandaşın ölmeden önce gidip caddelerini turaladığı İstanbul örneğinden yaya kaldırmları konusuna bakarsak, Şişli’nin Harbiyesinden Cevahir AVM’sine yürüyerek gitmektir, yayanın kaldırım kullanma keyfi…

 

Söz konusu güzergahta alışveriş mekanlarının vitrinlerine göz ata ata yaşanan bu keyfin bizde, örneğin Şenuz Süpermarket önünden geçen yaya kaldırımında bir dikkatsizlik sonucu yere kapaklanarak sakatlanma riskine dönüşmesi kaçınılmaz bir gelişmedir.

Bu gelişmenin sorumlusu belediyecilik kafası ile yandaş candaş kesimin “havaya bakacağına önüne baksaydı!” sözleriyle sorumluluk kaçağını oynadığı bu durumun asıl nedeni, bu birkaç metrelik bölümde 3-4 çeşit yaya kaldırımı düzenlemesinin mevcut olmasıdır oysa.

 

Geçen gün önümde yürüyen bir yayanın yaya kaldırımın tuzak durumu yüzünden yaşadığı acıyı başka yayaların yaşamaması için yazdıklarımın ilgilisi tarafından dikkate alınması dileğiyle…

(Nazmi Metin-21 Şubat 2018)