Uzunköprü’nün belediye başkanları, ne anlatır yaptıkları?

Her insanı nasıl yaşarken yaptıkları anlatıyorsa, belediye başkanlarını da görevde bulundukları süre içerisindeki hizmetleri anlatır.

Bende bu tespitin ışığında geçmişten günümüze, Ahmet İnceoğlu döneminden bugüne sayın belediye başkanlarımızın hizmet anlatımlarına bir göz attım..

3 dönem Uzunköprü Belediye başkanlığı yapan Ahmet İnceoğlu’nu anlatan hizmetleri konusunda aradım taradım, günümüzün beton cehennemi Uzunköprüsünün başlangıcını yapan uygulamalardan başka kayda değer bir şey bulamadım.

Sorsam kendisine;

Eminim ki, askeri darbe yüzünden çeyrek dönem yaptığı milletvekilliğinden kalma siyasetçi ağzıyla, -her zaman yaptığı gibi-gerçekte lafta kalan hizmet balonlarını o ünlü laf cambazlığıyla şişirip uçurarak göz boyamaya çalışacaktır.

 

Ahmet İnceoğlu sonrasında Belediye başkanlığı koltuğuna 2 dönem oturan Ömer Kuldaşlı ise bence, yapılır yapılmaz kendilerini ıskartaya çıkaran, yani kısa sürede hizmetten hezimete dönüşen işleriyle anılıp hatırlanacaktır.

Örneğin, İlçenin kronik sorunlarından Kırkavak deresinde onun döneminde bulunan yeğane çözüm dereyi beton yalağa dönüştürmek olmuştu. O yalağın çevre düzenlemesinin bir bölümü ise günümüzde viran durumdadır.

Ağır Ergene kokusunun kol gezdiği  köprü başına, yoğun karşı çıkışlara rağmen Mazhar Müfit Parkı kendisinin döneminde yapılmıştır. Park günümüzde berbat haldedir.

Sanki ilçede yer kıtlığı varmış gibi taşkın sahaya yapılan pazaryeri ise herkesin malumudur.

İlçenin ortasına diktiği belediye binası, çirkin beton yığını oluşuyla örneksizdir.

 

Ömer Kuldaşlı’dan sonra belediye başkanlığı koltuğuna oturan Ercan Çobanoğlu, bir dönem yapabildiği belediye başkanlığı ile ilçemizin görüp görebileceği en güler yüzlü başkan profiliyle hatırlanıp anılacaktır. Diyelim ve Enis İşbilen’e geçelim.

 

2 dönemdir belediye başkanı olan, önümüzdeki yerel seçimlerde 3. döneme göz kırparak ‘gel gel’ diyen ve halen görevde olan Belediye başkanı Enis İşbilen…

“Başkan Enis İşbilen, eleştirenlere davranışlarıyla girişen!”

Böyle bir deyimsel değerlendirmenin ışığında İşbilen belediyeciliğini anlatan hizmetlere baktığımızda ilk gördüğümüz ilçenin tarihi dokusuna yapılan ve uzun yıllar önce olması gereken önemli dokunuşlardır.

İlçenin tarihi değer güzelliğini ortaya çıkaran bu önemli işlerin üzerine sosyal demokrat belediyeciliğin insan merkezli örnekleri ile bu örneklere güleryüzlü başkan profili ne iyi giderdi oysa.

Diyeceğim, güzel yanı çok çirkin yanı az iyi işler yapıldı ama, eleştiri hazımsızlığını yüze ve davranışlara yansıtan ve  makam mevki gazıyla tavan yapan o “Küçük dağları ben yarattım” havası olmasaydı.

Neyse… şimdilik bu kadar. (Nazmi METİN-24. 10. 2018)