Uzunköprü’de ‘Yağmur’ demek

 

 

İşkembeden particiler ve kemikçi yalakalar harici herkes bilir ki, Uzunköprü’de ‘yağmur’ demek ‘çamur’ demektir.

 

Bu bilinen durumun Uzunköprülü için dededen toruna sittin senedir sürmesinin temel nedeni, partilerde mevcut olan kasaba siyasetçisi tipinin her yerel seçimde belediyecilik koltuğuna oturtulmasıdır.

 

Örneği bizden başkasında görülmeyen şakşakçı gazıyla koltuğa oturtulan ve yakala kuşatmalarıyla ulaşılmaz hale gelen bir belediyecilik anlayışının, her birimiyle halka hizmet örgütlülüğü demek olan bir kurumsal dinamiği sağlıklı bir şekilde çalıştırması beklenebilir mi?

 

Mevcut sorunları ve çözümleri belediyecilik anlayışıyla başlayıp süren ve en küçük sorunu bile bu anlayışla sorun dağına dönüşen bir Uzunköprü gerçekliğinde, birkaç metrelik yaya kaldırımı bile insan için can yakan bir tuzağa dönüşür elbet.

 

Her metrekaresi yakın geçmişte buram buram tarih kokan, tarifini yaptığımız anlayış sonucunda bu tarihi zenginliği her çeşit yanık kokuları arasında kısa sürede yitirilen bir Uzunköprü gerçekliğinde yaşadığımız hayat, kışları çamur deryaları, yazları toz bulutları cehennemine dönüşür elbet.

 

Uzunköprü’de yaşamak ‘keyif’ demek, diyebilmek için, her seçimde özellikle belediye seçimlerinde seçerken ‘bir ömürlük’ düşünmek gerek

(Nazmi Metin-22 Şubat 2018)