Uzunköprü’de İz Bırakanlar

 

Yaklaşık 3 aydır yürüttüğüm çalışmalarla 9. cu kitabımı hazırlıyorum.

Kitabın basımıyla sonuçlanacak hazırlıkların sonuna geldim gibi.

Kitabın adı, “Uzunköprü’de iz bırakanlar”

Kitabın konusu, yirmili yıllardan bugüne hayatlarıyla iz bırakan yaklaşık 75 insanımız hakkında kaynak bilgilerden oluşuyor.

75 insanımızla ilgili temel bilgilere ulaşmak isteyenler bu kitapta aradıklarını bulabilecekler.

 

Her kitabın bir veya birkaç yazılış nedeni vardır.

Bu kitabında yazılış nedeni, dünden bugüne yitirdiğimiz yada aramızda yaşamakta olan insan değerlerimiz konusunda insanımzda değer algısı oluşumuna katkı sağlamak.

İlçenin 30’lu, 40’lı, 50’li yıllarında yoktan varedenleri anarak dersler çıkarılmasına vesile olmak.

Kitap sayfalarında hayat bulan bu isimlerin ilgili mercilerce sokak adlarına taşınarak yaşatılması fikrini kafalara soru işareti olarak düşmek.

 

Benim yazma nedenim bunlar.

Bu nedenlerime bilgi ve belge desteği vererek kitabın oluşmasına yardımcı olan isimler başta olmak üzere, kitap hazırlıkları konusunda az çok bilgi sahibi olan birçok insan merakla kitabın bir an önce yayımlanmasını bekliyor.

Beklediğim son bir iki bilgi elime ulaşır ulaşmaz, başladığım günden beri var olan heyecanım bir an önce kitabı yayınlanma sürecine sokmayı dayatıyor ama…

 

Ülkemizde toplumsal konularda hep var olan o ‘ama’ bu konuda da esaslı barikat olarak karşımıza çıkıyor.

Nedir o konu?..

Kitabın yayımlanması sürecine sponsor olacak kurum yada isimler konusu tabiki.

 

2017 Aralık ayında bu konuyla ilgili olarak özel kalemine görüşme notu bıraktığım Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen hala bana dönüş yapmamasına bakılırsa, bizim kitabın yayımlanma öyküsü sanırım zorlu geçecek.

 

Yada bizimkini günlerce bekleyip, o hep aç olan egosunun doymasını beklemek yerine, kafamdaki bir başka sponsor belediye seçeneği olan, Keşan Belediyesine mi başvursam?

 

Çünkü bizimkiyle randevulu bile görüşemezken, Keşan Belediye Başkanı sayın Mehmet ÖZCAN’la randevusuz dahi görüşebiliyorum.

Nazmi METİN (04:01.2018)