Sabah Yürüyüşü keyfi!

Uzunköprü’nün Alay yönünde bulunan alanlar, yapılaşmanın koşar adım sürdüğü yeni yerleşim alanlarıdır. İlçenin yüksek kesimlerini oluşturan bu alanlarda yapılan binalar bina sahiplerinin, mahalle sakinlerinin yaşam seviyelerinin çağdaşlık ve uygarlık algılarının yüksekliğini sergiler. Binaların sergilediğini, yol ve yaya kaldırımları düzenlemelerinin yokluğu ya da yarım yamalak varlığı yalanlasa da, otoparksız sitelerin önlerinde bulunan araç modelleri bu iddiayı sürdürür.

Buraların, o bilinen çelişik halimizi anlatan durumuna rağmen, sabahın erken saatlerinde sabah yürüyüşü yapmak oldukça keyiflidir. Keyiflidir çünkü bu yerleşim alanları size, kuş cıvıltıları arasında temiz havayı soluyarak yürüme imkanı sunar.

Ben yaklaşık 2 yıldır elimden geldiğince bu imkanı keyifle kullananlardan birisiyim. Yalnız bu sabah gördüğüm; henüz yaya kaldırımı olmayan, yol zemini delik deşik asfalt kaplı olan caddeyi yarış pisti gibi kullanma aptallıklarını özgürce sergileyen 3 özel araç sürücüsü örneği, alışkanlık olarak yaygınlaşırsa eğer, -Ki bu tip aptallık örnekleri bizde hızla yaygınlaşır- sabah yürüyüşü keyfi, bu gibi tacizlerle işkenceye dönüşecek.

Dileğim, her sabah bu güzergahta gördüğüm polis otosunun, tam da okula gidiş saatlerinde, sabah mahmurluğunun yaşandığı sabahın erken saatlerinde sergilenen bu aptallıkları görüp ceza uygulaması. (Nazmi Metin-13.05.2019)