Halk Hizmetin Gülen yüzünü arıyor-Nazmi METİN

Halka Hizmet-1

Hastalıklara davetiye hayat koşullarında yaşamanın bir sonucu olarak ortaya çıkan sağlık sorunlarına çözüm arayan insanımızın, aradığını insana yaraşan koşullarda bulamamanın verdiği umut kırıklığıyla verilen hizmetten yakınması doğaldır.

Sağlık kuruluşlarına, anayasal hakkını kullanarak giden ve derdine derman arayan insanımızın öncelikle beklediği, beyaz giysinin yansıması gülen yüz ve insani ilgidir.

İnsanlarımızın sağlık kuruluşlarıyla ilgili yakınma konusu, kendisine reva görülen davranış şeklidir.

Unutulmaması gereken, halkın sağlık kuruluşlarına gidiş nedenlerinin, sağlık görevlilerinin kapıkulu davranışlarının hedefi olmak değildir.

Ülkenin siyasi ve ekonomik ayarı bozuk koşullarında boğazından keserek vergisini ödeyen insanımızın, bunun karşılığında devlet kurumlarından insanca ilgi beklemek en doğal hakkıdır. Sağlık görevlilerinde halkın bu anayasal güvence altındaki haklarını tanıma zorunlulukları vardır…

Derdiyle kıvranarak sağlık kuruluşuna koşan yurttaşın, kırık ve kirli ayna yansıması bir suratla karşılaşmasının yaşattığı işkenceyi düşünebiliyor musunuz?

Yurttaş, yaşadığı rahatsızlığın verdiği sızılara mı katlansın, yoksa karşısındaki mahkeme duvarı surata mı?

Sağlık görevlileri, ‘Ya bizler ne yapalım?’ sözleriyle yakınabilirler.

Ki sığınmayı yeğledikleri gerekçeleri de budur.

Bence onların tek seçenekleri; kuruluş çatısı altında bulunma nedenlerinin gereğini yerine getirmektir… Bir sağlık kuruluşunda bulunmalarının gereği de, saat kaçı gösterirse göstersin güler yüzle sağlık hizmeti vermektir.

Sağlık kuruluşlarında sıkça yaşanan sağlık görevlisi yurttaş tartışmasının kaynağını oluşturan beyaz giysiye yakışmayan davranışlardır.

Bu tartışmalarda sağlık görevlisinin sığındığı, ‘devlet memuru’ kalkanıdır. Oysa yurttaşın böyle korunma kalkanı mevcut değildir ve hiçbir zamanda olmamıştır.

Devlet hizmeti ile yurttaşın arasına, devlet memuru kalkanını koyarak yurttaşa kul muamelesi reva görmenin kimseye bir yararı dokunmaz…

Çağımıza yakışmayan bu tip ayıpların başta sağlık ve eğitim kurumları olmak üzere, bütün devlet kurumlarından ve toplumsal yaşam alanlarımızdan sökülerek tarihin ayıplar çöplüğüne atılması gerekiyor artık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s