Demokrasi kültürü..

Bizde olup bitenlerin ucu kendimize dokunduğunda örnek vermeye bayıldığımız çağdaş demokrasilerde toplumsal olan her şey bireysel özgürlüklerden beslenir.

Bireysel özgürlüklerin beslendiği tek kaynak ise ülkenin Anayasasıdır.

Ülke Anayasasını toplumlar için yaşamsal en önemli kaynak yapansa, yaşadıklarından dersler çıkaran insanlar topluluğunun birikimlerini ortak kazanıma çeviren bilgi ve deneyim zengini ileri uçların benden bize varma öykülerinin toplumsal uyum bildirisi halidir.

Yani özetle, Çağdaş demokrasileri var eden, tarih boyunca yaşadıklarından dersler çıkaran ve bu birikimi ortak yaşamın temel kuralları yaparak demokrasi kültürünü oluşturan insan altyapısıdır.

Demokrasi kültürünün olmadığı yerde bireysel özgürlüklerden ve demokrasinin kitlesel işlevlerinden söz etmek mümkün değildir.

Son dönem gelişmelerin ışığında ülkemizde yaşananlara baktığımızda gördüğümüz bütün olumsuzlukların çıkış noktası toplumun bütün kesimlerini etkisi altına alan demokrasi kültürü yokluğudur.

Bu durumda yapılacak öncelikli şey, iletişim devrimlerinin yaşandığı bu çağda bütün imkanları demokrasi kültürünü oluşturacak bilgilenme, bilinçlenme için kullanmak.

İnsan yeter ki istesin..

(Nazmi METİN-13.12.2018)