Bu Vurdumduymazlığınız Neden

 

Küçüğünden büyüğüne tarihi kasaba ve kentlerin bilinen ve ilgi gören yerlerindendir, o yere özgü el sanatları üretim ve satış yerleri…

Kasabanın yada kentin merkezinde veya turistlerin gezi alanlarında yer alan bu yerler, bir yandan o yerin tanıtımına hizmet ederken diğer yandan aile bütçelerine genellikle ev kadınlarının el emeği göz nuru katkısı sağlar.

Belediye başkanı İşbilen’in övündüklerinden, Tarihi Kentler Toplantılarının ilk yapıldığı yer olan Uzunköprü’de var mı böyle bir yer?..

 Büyük bir eksiklik olarak yıllardır yazılıp çizilmesine, öncelikli talep olarak söylenip dile getirilmesine karşın dünde yoktu, bugünde yok…

Aşağıdan yukarıya konunun sorumlusu makamlar, “Ammannn sanatçı geçinen insan problemli insan!.. hepsi ayrı bir dert!.. en küçük memurundan başkanına uğraşır durursun, ne kadir bilirler ne kıymet!..” şeklinde özetlenebilecek bir anlayışla bu konuya yaklaşımları sürdükçe olacağı da yok.

Kırklareli’nin en ilgi çeken yeridir, Yayla mahallesinin el sanatları üretim ve satış yerleri…

Belediye bünyesinde bulunan konunun ilgilileri, ya seslendirilen talepleri dinleyip not ederek, yada gittikleri yerleri gezerken görerek, öyle bir turistik gerekliliği tarihi dokunun yanı başında var etmişler.

Uzunköprü’de Telli Çeşme Meydanı yada THK binası yanındaki, Kültür Merkezi binası yıkılarak ortaya çıkarılan boşluk böyle bir gerekliliğe yer uygunluğunu, kör kör parmağım gözüne bir şekilde işaret ederken, bu kahrolası vurdumduymazlığınız neden?

Allah aşkına bari hiç olmazsa bu konuda, o seçimden seçime açılası ağzınızı bir zahmet açarak gerekçenizi lütfedip söyleyin…

 Bu vurdumduymazlığınız Neden?

(Nazmi METİN-7 Şubat 2018)