BİZİM İÇİN, ÇOCUKLARIMIZ İÇİN, MERİÇ İÇİN BAŞARABİLİRİZ.

Verdiği insan göçü nedeniyle günümüzde ilçe özelliğini yitirme ile karşı karşıya kalan Meriç, Meriç nehri havzasında yer alan verimli toprakların bir bölümüne sahip bir sınır yerleşim yeridir.

İlçe merkezi ile bağlı köylerin insan nüfusunun büyük bölümünü, verimli Trakya toprakları üzerine kurulan altyapısız sanayi bölgelerine verdiği göçle yitiren Meriç, bu kaybı, tek gelir kaynağını tarım gelirlerinin oluşturması nedeniyle yaşamış ve hala yaşamaktadır.

Yirmi yıl öncesine kadar her köyünde okul ve sağlık ocağı bulunan Meriç’in, günümüzde nüfusunun hemen hemen tamamının yaşlılardan oluşması nedeniyle, bu okul binaları ile sağlık ocaklarının birçoğu harabeye dönüşmüş, yok denecek sayıda olan köylerin öğrencileri de Büyükaltıağaç, Küplü, Subaşı, Kavaklı ve ilçe merkezi okullarına taşınır olmuştur.

Tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş süreçlerinde yaşanan bu tip sorunlar bizde, “Her koyun kendi bacağından asılır” anlayışıyla yapıldığından her şey vahşi ölçülerde yaşanmış, çöken her olumlu şeyin yerini yozlaşma ve çürüme almıştır.

Köylerde boşalan ve çoğunluğu halkın maddi manevi katkılarıyla yapılmış, yakın geçmişin ilim irfan yuvaları oralardan yetişen insanların varlığında harabeye dönüşürken, genel tavır ‘düşman malı’ ilgisizliğiyle seyretmek olmuş, çöken her geleneksel anlayışla insanlığımız tükenir hale gelmiştir.

Toplumsal boyutlu sorunlara kalıcı çözümler ancak ve ancak devlet imkanları ile toplum örgütlülüğünün verdiği desteğin oluşturacağı güç birliği ile bulunabilir. Gelişmiş ülkelerde bu tip sorunlara bulunan çözümler bunu göstermektedir.

Geç kalmış sayılmayız…

Günümüzde insanlığımızı sorgulanır hale getiren o yıkım günlerinde geriye kalanları, oluşturacağımız yardımlaşma ve dayanışma güç birliği ile sahiplenerek koruyup geliştirebilir, bizi biz yapan geleneksel değerlerimizi bu güç birliği ile sarıp sarmalayarak, geleceğe taşımaları için, çocuklarımıza emanet edebiliriz.

Bunun için, bugün yaşama mücadelesi verdiğiniz yerlerde dernekleşerek başlayabilir…

BİZİM İÇİN, ÇOCUKLARIMIZ İÇİN, MERİÇ İÇİN BAŞARABİLİRİZ.

(Nazmi Metin-19.01.2016)