Keşan Çamlıca Köyü, Kötülükleri kovarken turizmi yakaladılar

AB destekli projede Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyü ve Bulgaristan’ın İvaylovgrad kasabası ortak kötülükleri kovma geleneklerinden bir turizm projesi ortaya çıkardı. Çamlıca köyü, şimdiden civar bölgelerden turist akınına uğramaya başladı

Avrupa Birliği (AB) bünyesinde komşu olan üye ülkeler ve aday ülkeler arasında yürütülen sınır ötesi işbirliği programı Türkiye ve Bulgaristan arasında kültürel, tarihi ve doğal mirasın tanıtımına katkı sağlayan ilginç bir projeye imza attı.

Bulgaristan’ın İvaylovgrad kentinde bulunan GIORI (Sosyal Kalkınma ve Entegrasyon için Sivil Girişim Derneği) derneği, INTERREG IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında 3 bin 700 nüfuslu bu kasabanın tanıtımı için bir projeyi hayata geçirdi. İvaylovgrad ve çevresini kapsayan proje çerçevesinde kötülükleri kovmak için yapılan ‘Kukeri’ etkinliği öne çıkıyordu. Aynı ritüelin sınırın diğer tarafında da ‘Bocuk bayramı’ adı altında yapıldığını keşfeden GIORI Derneği yöneticisi Kremena Kyoseva, Keşan’ın Çamlıca köyünü hazırladıkları proje için partner seçti.

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında 89 bin dolarlık bir fon temin edildi. ‘Ressamın Yolu’ adı verilen proje kapsamında ilk etapta İvaylovgrad ve Çamlıca köyü bölgelerinde kültürel, tarihi ve doğal mirasın tanıtımı yapılarak bölgede kültür turizminin geliştirilmesi için ortak çalışmalar yürütüldü. Bu çalışma sonucunda turizm kaynakları hakkında genel bilgi, efsaneler, gelenek ve göreneklerin ağırlıkta olduğu bir araştırma ortaya çıktı. Akabinde projeye Türkiye ve Bulgaristan’dan katılan 8 ressam ve 6 fotoğrafçı İvaylovgrad ve Çamlıca köyünde saha çalışması yaptı.

Popülarite tavan yaptı

Tespit ettikleri kültürel ve turistik kaynakları fotoğraflayarak resimlerini çizdiler. Ortaya çıkan 40 civarındaki eser ‘Ressamın Yolu Sanat Rotası’ faaliyeti çerçevesinde sergilendi. 10 ayda tamamlanan projenin Çamlıca Köyü’nde yapılan tanıtım etkinliği büyük ses getirdi. Proje Türk ve Bulgar basınının yanı sıra uluslararası basında bile kendisine yer bulunca İvaylovgrad ve Çamlıca köyünün popülaritesi arttı. Projeye katılan ressamların grafitilerle süslediği Çamlıca köyü, şimdiden civar bölgelerden turist akınına uğramaya başladı. Edirne’ye 35 kilometre uzaklıkta bulunan Ivaylovgrad’ın da bilinirliği bu proje sayesinde çok fazla arttı.

Ortak efsaneler

Aralarında bölgede asırlardır anlatılan ‘ölü gelin’ ve ‘kara nine’ gibi efsanelerin de resmedildiği 40 eser, bu hafta İstanbul’da Sultangazi Bilim Merkezi’nde sergilenecek. Sergi bir hafta sonra Edirne’de, ardından da Bulgaristan’ın başkenti Sofya ve Haskovo’da sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Son olarak da İvaylovgrad kasabasında proje kapsamında bir festival düzenlenecek.

Müze köy çalışması

Milliyet’e konuşan GIORI Derneği yöneticisi Kremena Kyoseva, şimdiden hem Bulgaristan hem de Türkiye tarafında bir hareketlenmenin yaşandığını belirterek, “Proje sayesinde tarihi, arkeolojik, kültürel, doğal ve diğer alanlar hakkında bu yerlerin tanıtımına katkı sağlayacağız. Başka alanlarda da tanıtım projelerimiz devam edecek” diye konuştu.
Amacının köy halkının refahını artırmak olduğunu dile getiden Çamlıca Muhtarı Arif Büyükyatıkçı ise kültürel turizm açısından köyü Türkiye’deki ilk müze köy haline getirmek için çalıştığını belirtti.

30 milyon euro fon

Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği sürecinde Avrupa Birliği Bakanlığının Ulusal Otorite görevini yürüttüğü sınır ötesi işbirliği programlarından biridir. Programın amacı daha güçlü bir Avrupa işbirliği ve bütünleşmesine hizmet etmek için Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi işbirliği alanında her iki ülkenin güçlü olduğu ana noktalar üzerine kurulu sürdürülebilir ve dengeli bir kalkınma sağlamaktır. Yaklaşık 30 milyon euro bütçesi olan Programın yönetim makamı Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı olup, Ulusal Otorite görevini Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı yürütmektedir. Program alanı Türkiye’de Edirne ve Kırklareli illerini Bulgaristan’da ise Hasköy, Yambol ve Burgaz idare bölgelerini kapsamaktadır.

(Milliyet Gazetesinden alıntı)