Ovacık Belediyesi’nin organik ürünlerine yoğun talep var

Ovacık Belediyesi’nin üretici ortaklarıyla kurduğu kooperatifin organik ürünlerine yoğun talep var. Kooperatif ürünlerini taşımak üzere anlaşılan kargo firmasının da yoğun talebe yetişmekte zorlandığı belirtildi.

 

Dersim’in Ovacık ilçesinin kaderi “Komünist Başkan” Fatih Mehmet Maçoğlu ile birlikte değişti. Belediye başkanı olur olmaz hazine arazilerini tarıma açan ve üreticiler ile kooperatifler kuran Maçoğlu’nun başlattığı projeyle Ovacık’ın organik ürünleri Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırıyor.

Ovacık Belediyesi ile ilçedeki üreticilerin ortak kurdukları 1994 Mahallesi Kooperatifi, Ovacık ilçe merkezi ve Pertek, Hozat ve Nazimiye ilçelerinden satın alınan organik nohut, kuru fasulye ve organik balı, Türkiye’nin 81 ilindeki müşterilerine göndermek için bir kargo firmasıyla anlaştı. Haftanın 3 günü her seferinde en az 3 ton ürün, 3 gün içinde alıcılarına ulaştırılmak üzere kargoya teslim ediliyor.

“ELDE EDİLEN PARALARLA ÖĞRENCİLERE BURS VERİLİYOR”

Anlaşma gereği ürünleri indirimli götüren firmanın verilerine göre, Ovacık şubesi kotasının çok üzerine çıkarak, Türkiye’de en çok paket taşıyan şube oldu. DHA’nın haberine göre, firma ile Ovacık Belediyesi arasında geçen 20 Eylül’de yapılan protokole göre, yıl sonuna kadar, en hafifi 10, en ağırı da 25 kiloya kadar çıkan 10 bin paketin taşınması konusunda anlaşma sağlandı. Yıl sonuna kadar bu sayının 30 bine ulaşması bekleniyor. Kargo firmasının Şube Şefi Ayhan Korkmaz, Ovacık Belediyesi’nin müşterilerine gönderdiği kargolar için mevcut araçların yetmediğini belirterek, şunları söyledi:

Ovacık Belediyemizin müşterilerine gönderdiği kargoları ilçeden, PTT araçları yetmediği için, özel araç kiralayarak Tunceli merkezdeki ana depomuza getiriyoruz. Her gün yüzlerce paket gönderiyoruz. Şu an Tunceli depomuz ağzına kadar dolu ve çalışanlarımız, kargoları zamanında müşterilere yetiştirmek için inanılmaz bir özveri ile çalışıyorlar. Öğle yemeğine bile çıkmıyorlar, kargo işlemleri bitsin diye. Belediyenin bu çalışması bizleri de memnun ediyor çünkü burada elde edilen paralar ile üniversite öğrencilerine burs verildiği için biz de katkımız olsun diye fazladan çalışarak katkı sunmak istiyoruz.