Uzunköprü Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yekteş’ten Kanser açıklaması

uzunkopru-devlet-hastanesi-9492

Uzunköprü Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Cem Yekdeş, kanser hastalığından korunmanın ancak ona neden olan faktörlerden uzak bir yaşamla mümkün olacağını bildirdi.

Uzunköprü Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Cem Yekdeş, kanser hastalığından korunmanın ancak ona neden olan faktörlerden uzak bir yaşamla mümkün olacağını bildirdi.

Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği aracılığıyla Dr. Yekteş, yaptığı yazılı açıklamada, kanserin ortaya çıkışında temel rol oynayan nedenlerin genetik miras ve çevresel kanserojen maddelerin maruziyeti olduğunu belirtti. Kanserden korunma yollarına dikkat çeken Yekteş, şunları kaydetti:

“Sigara kansere bağlı ölümlerin yüzde 35’inden sorumludur. Başta akciğer olmak üzere gırtlak, karaciğer, pankreas, mide, mesane ve böbrek kanserlerine yol açtığı kanıtlanmıştır. Sigara içenlerde akciğer kanseri riski 10-15 kat daha fazladır. Sigaranın bırakılması ile bu risk hızla düşmektedir. Yine yalnızca sigara içenlerde değil pasif olarak sigaraya maruz kalanlarda da akciğer kanseri riskinin fazla olduğu gösterilmiştir. Bu sebepledir ki dumansız hava sahası projesi kanserden korunmada atılmış büyük adımlardan biridir. Özellikle karaciğer olmak üzere ağız, gırtlak, yemek borusu, pankreas, meme ve kalın barsak kanserinde rol oynadığı bilinmektedir. Alkol ile birlikte sigara tüketimi alkolün yarattığı kanser riskinin artmasına sebep olmaktadır. Alkol tüketiminin yoğunluğu ile kanser riski arasında ilişki olmasına karşın hangi düzeyden sonra kansere yol açtığına dair kanıtlanmış bir şey yoktur. Bu sebeple düzeyine bakılmaksızın alkolün bırakılması kanserden korunmada önemli bir basamaktır.” Ultraviyole ışınlardan da uzak durulmasının kanserden korunmanın başında geldiğine vurgu yapan Yekteş, şöyle devam etti:

“Cilt kanserinin en önemli sebeplerinden biri güneş ışınları yani ultraviyole ışınlardır. Özellikle güneşin dik konuma geldiği saatlerde direkt güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmak cilt kanserinden korunmada alınacak önlemlerden biridir. Fazla kırmızı et tüketimi ve salam, sosis gibi işlenmiş etler, dumana maruz kalınarak pişirilen ve yüksek ısılarda pişirilen yiyeceklerden uzak durmak kanser riskini azaltmaktadır. Bunların dışında kilo alımından kaçınmak stresten uzak durmak ve egzersiz yapmakta kanserden korunmada önemli bir yer tutmaktadır.” Yekteş, kanser tarama programlarıyla bir çok kanser tipinde erken teşhise yönelik adımlar atıldığı bilgisini verdi.