SGK UYARIYOR! SAKIN İHMAL ETMEYİN!

SGK tüm vatandaşlar için ödemelerini alma uyarısında bulundu. Eğer ödemelerinizi almazsanız bu paralar yanacak. Hakkınız olan parayı isteyin ve alın yoksa silinecekler ama merak etmeyin geç kalmadınız, hala süresi var işte detaylar…

SGK uyarıda bulundu hakkınız olan parayı almayın unutmayın, unutan vatandaşlar uyarıldı. 5 yıl süreniz var, 5 yıl içerisinde bu hakkınız olan paraları talep edebilirsiniz.

Yapılan milyarlarca miktara ulaşan bu paralardan haberdar olmayan vatandaşlar haklarını kaybediyorlar… Bu haklardan bazıları ise şöyle, yolluk, cenaze, çeyiz, istirahatve süt parası gibi. Bu ödemeler hakkında detaylar haberimizde…

Çeyiz: Yetin kız çocuklarına ailesinden gelen maaşın yanında evlendikleri halde çeyiz parası yardımı da yapılıyor. Yetim maaşları kesileceği için 2 yıllık maaşları peşin olarak ödeniyor. SGK’ya başvurmanız yeterli.

Yolluk Ödemesi: Sigortalı olan kişinin yakın akrabalarına PTT aracılığıyla yapılabiliyor, bunun için hastalık sebebiyle yerleşim yerinizin dışına çıkmanız gerektiğinde SGK tarafından yapılan ödemedir. SGK il müdürlüklerine ve sosyal güvenlik merkezlerine başvurmanız yeterli.

Cenaze Yardımı: Vefat eden kişinin 360 gün kadar sigorta primi yatırması yetiyor, emekli olmasına bile gerek yok. Vefat eden kişinin yakınlarına 531 tl yardım yapılıyor. Bir dilekçe ile başvurmak yeterli.

İstirahat Yardımı: Çalıştığı halde hasta düşen, mesleki hastalığa yakalnan veya iş kazası geçiren kişi rapor aldığı takdirde SGK kişinin maaşını karşılar. Ödeme son 3 aylık maaşı kıstas alınarak yapılıyor. Ödeme turkiye.gov.tr’ye girilerek e-devletten bakılabiliyor.

Süt Parası: Halk arasında emzirme ödeneği olarak da biliyor bu ücret 120 gün SGK’ya prim ödemiş anneler için geçerli. Unuttuysanız 5 yıl dolmadan başvurabilir ve kenarda sizin için bekleyen bu ödemeyi alabilirsiniz.

Doğum İzni Ödemesi: Doğum öncesi ve sonrasında 122 gün izin kullandığınız zaman bu süre içerisinde çalışmadığınız parayı SGK’dan talep edebiliyorsunuz. Bu ücret asgari ücretle çalışan bir anne için 4425 TL civarı çıkıyor. SGK’ya danışarak öğrenebilirsiniz.

Toplu Ödeme Talebi: Emekli olmak için gerekli primi tamamlayamayacağınızı düşünüyorsanız SGK’ya başvurup bu zaman kadar ödediğiniz miktarı geri isteyebilirsiniz.