Başhekime ‘Kolonoskopi makinesi’ sorusu

 

 

 

Sağlık ve eğitim, çağdaş toplumların mevcut bütün algılarıyla yoğunlaştıkları öncelikleri arasında ilk sırada yer alır…

 

Bu iki konuyu önemli ve öncelikli yapan, çağdaş toplumların insan altyapısını oluşturan bireyin eğitimli ve sağlıklı olmasına önem verilmesindendir.

 

Özellikle günümüzde her alanda çağdaşlık tanımlamaları lafta olan, yani siyasetçi lakırdısı olarak kalan ülkemizde bu iki konu yapı yatırımları olarak gelişirken, insana yatırım olarak insanlığa yakışmayan görüntü kareleri vermektedir.

 

Bunun bir nedeni, özellikle son yıllarda ve özellikle bu iki önemli alanda, işe adam değil adama iş bulan partici zihniyetidir…

İkinci nedeni ise, söz konusu zihniyetin halka hizmet anlayışında görev aşkının yerine 3 maymun duyarsızlığının geçmesidir.

 

Durum böyle olunca, küçüğünden büyüğüne bütün kurumlarda kulaklar sağırlaşır, ağızlar dilsizleşir, gözler körleşir…

 

Bunun tersi olsaydı, Kaymakam sağlık ve eğitim kurumlarını arada bir gezerek sistemin işleyişini yerinde ve taraflardan bilgiler alarak inceler, sağlıklı işlemesini sağlardı…

 

Halka hizmetin merkezi Ankara’dan ilçeye gelen kurum ve kuruluş temsilcileri ile halkın vekillerinin ilk uğradıkları yerler sağlık ve eğitim kurumları olurdu.

 

Örneğin, o zaman Uzunköprü Hastanesinde kolonoskopi cihazı bir yıldır çalışmıyor olmazdı…

Bir Yurttaşımız bana, “Nazmi kardeşim daha öncede yazdım lütfen hastanemizde kolonoskopi makinası bir yıldır çalışmıyor bu konuyu sorgulamanızı bekliyoruz” diye yazmak zorunda kalmazdı…

 

Bende buradan başhekime; “Kolonoskopi makinesi bir yıldır çalışmayan bir hastanenin başhekimi olmaktan rahatsızlık duymadığınıza göre oturduğunuz koltuk yüzde yüz rahatlık garantili olmalı?” diye yazmazdım.

 

(Nazmi METİN-7 Şubat 2018)

 

Kolonoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

İnsan vücudunda bulunan latince “kolon” denilen kalın bağırsakların görüntülenmesi için kullanılan yönteme kolonoskopi denir. Ucu aydınlatıcı bir aletle kalın bağırsağın içine girerek kolonun iç yüzünün durumunu, tümör yada bağırsaklarda herhangi anormal bir durum olup olmadığı teşhisinde kullanılır.