EYT OLAYINDA HEPSİNİN SAKLADIĞI GERÇEK!

 

Bugün, birbiriyle alakası yokmuş sanılan parçalara bakacağız. “Zarf” diyenlerin, “mazrufa” sırt çevirdiklerini göreceğiz. Bunun için, biraz geriye gidip fotoğrafın tamamına bakacağız. Maksat gol atmak değil tabi.
SAKLANAN BÜYÜK OPERASYON!
– Sene 1990. İlk adım, sigorta pazarındaki devlet tekelini kırmak, emperyalist sigorta tekellerine kapıyı açmak oldu. Milli Reasürans T.A.Ş.’nin tekeli, sigorta aracılarının (broker, prodüktör ve eksper) Türk olma zorunluluğu kaldırıldı, tarife sistemi değiştirildi, özel sigorta şirketlerinin faaliyet alanını genişletildi. Özel izinle sadece şube açabilen yabancı sigorta ve reasürans şirketlerine, serbestçe kurulma imkanı sağlandı.
– Açılan gedikten daldı yabancı tekeller. 1990’da piyasadaki payları sıfıra yakın iken, 2007’de piyasanın %29’unu, 2018’de % 85’ini ele geçirdiler.
İkinci adım, sosyal güvenlik ve emeklilik piyasasında devlet tekelini kırmak, en azından daraltmak, mensuplarını oradan kaçırtmak… Sigortalıları emekli olamaz hale getirmek mesela. Ve emekli olanların hayatını zehir etmek…
Ama bu ulu orta olacak iş değil. Millet isyan eder alimallah! Aradıkları fırsat çıktı. 17 Ağustos 1999 Gölcük depremi. 17 bin 480 ölü, 23 bin 781 yaralı, 505 sakat… Feryatlar göklerde. Yüzyılın milli felaketi… “Mezarda Emeklilik” tasarısı alelacele komisyonlarından geçirildi, 8 Eylül 1999’da yasalaştırıldı.
– Emekliliği imkânsızlaştıran yol açılmıştı. Şimdi devletin karşısına özel şirketleri, hatta yabancı tekelleri dikebilirlerdi. Tarih 28 Mart 2001. “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu” çıkarıldı. Yabancı tekeller sevinçten uçtular. Sigorta pazarından sonra, 200 milyar dolarlık emekli pazarı da açılmıştı kendilerine. Daldılar. 18 şirketin 11’ini bunlar kurdular. Kamu bankaları ise sadece 4.
– Sonra devletin sosyal güvenliğine kıskaç başladı. Önce Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK, SGK adıyla birleştirildi. Ardından pirim alacakları affedildi, primler toplanmadı, toplanması engellendi. Açık vermeye başladı SGK. 1999’da 2 milyar TL olan açığın, 2017’de 24,175 milyar TL’ye çıkması bu yüzdendi.
– 1 Ekim 2008’de, bir yasa daha. Bu kez emeklilik yaşı 65 oldu. SGK’dan emekli olabilmek imkansız olmuştu neredeyse.
– Yabancı şirketler yeniden uçtular. Ama SGK’lılar bir türlü gitmiyordu bunlara.
– O zaman yeniden “b” planını… Önceki hükümetin “b” planını güncellemek yani. % 70’e düşürülen emekli maaşını bir kez daha düşürüp kuşa çevirmek…
– Yine olmadı. Kaçmadı SGK’lılar.
– O zaman “c” planı. Beslediler, BES denilen emperyalist tekelleri. Milletin vergilerinden 9 milyar 831 milyon lira verdiler bunlara. Allayıp pullamak, “ciciler” diye sevdirmek lazımdı.
– Olmadı yine. Sevmedi, sevemedi Türk milleti, adını bileye söyleyemediği bu şirketleri. SGK’dan kopmuyorlardı. SGK’yı aniden çökertemeyeceklerine göre(toplumsal patlama olurdu), geriye “d” planı kalıyordu; Süngü zoru, kanun zoru. Adı “Otomatik katılım”. “45 yaş altındaki çalışanlar metazori geçecek, 2 aydan önce de kimse ayrılamaz”. Kanun böyle. 2 ay dolmadan da millet şirketleri sever sandılar. Sevmediler, ayrıldılar.
Bugünlerde “e” planını hazırlıyorlar; “2 seneden önce kimse ayrılamaz, yassah hemşerim” kanunu.
Bu şirketleri kurarken “tamamlayıcı sigorta” diye yutturmuşlardı. Artık gizlemeye gerek görmüyorlar. Çalışanları, zaten sigortalı olanları, SGK mensuplarını zorla üye yapıyorlar. Böylece SGK’nın içi boşalmış, yaşarken ölmüş olacak.

PARTİLERİN GÖZLERİ NEDEN KAPALI?
Fakat uyaralım ki, plan devam ederse, EYT faciası devede kulak olacaktır.
Çünkü Sosyal Güvenlik, ulus devletlerin, milletlerin çimentolarındandır. Devleti buradan çeker, hele de emperyalist tekellere verirseniz, Amerikan emperyalizmini ve PKK’yı sevindirirsiniz.
Milletin dokusuyla oynamayın, çimentosunu bozmaya kalkmayın.
Burada sormak lazımdır; CHP, MHP ve İyi Parti, EYT’nin ve emekli maaşı gaspının, bu planın ürünleri olduğunu bilmezler mi? SGK’yı tasfiye girişiminin, özel şirketleri, emperyalist tekeleri beslemenin, hangi faciaları barındırdığını bilmezler mi?
Emperyalist merkezlere verilen sözlerin altına isimlerini yazdırmaları, uygulamaları desteklemeleri unutuldu mu sanıyorlar?
Eğer hatalarından ders aldılarsa, ulusal sosyal güvenlik özelleştirilip yıkılırken neden susarlar?
Oy avcılığı için EYT’lilere ve emeklilere ara sıra şirin görünmek yeter mi diyorlar?
(Aydınlık / 24 Ekim 2018)