Yunus Atay’dan, Esnafa tartı muayene uyarısı

Meriç Karma Esnaf Odası ve Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanı Yunus Atay, tartı ve ölçü aletleri ayar ve denetimlerinin Belediyelerden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına geçtiğine dikkati çekerek, tartı ve ölçü aletlerinin 2 yılda bir muayenelerinin yapılması gerektiğini hatırlattı.

Tartı ve ölçü aletleri muayenelerinin artık Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yetkilendirilen özel kuruluşlarca yapıldığını belirten Yunus Atay, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Tartı ve ölçü aletlerinin denetimleri Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Yapılan bu denetimlerde cezalı duruma düşmemek için tartı aletlerinizi 2 yılda bir muayene ettirmeniz gerekmektedir. Muayene işlemini yapan Edirne’de 3 kuruluş vardır bu 3 kuruluş ile ilgili bilgileri esnaflarımız üyesi oldukları odalardan alabilirler. Yasal süre içerisinde muayene yaptırmadığınız zaman ödenecek ceza miktarı 2 bin 100 TL’dir. Esnaf arkadaşlarımızdan ricam bu kadar yüksek bir rakamı ödememek için muayene işlemini yasal süre içerisinde yaptırmalarıdır.”