UTSO’dan Rapor

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Sivil Toplum Ve Halkla İlişkiler Başkanı, Eskişehir Milletvekili Sayın Harun KARACAN’ a Edirne STK Toplantısı’nda İletmiş Olduğumuz Talep İle Alakalı İlgili Kurumun Raporu

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Ercan İHTİYAR, 31 Ocak 2018 tarihinde Edirne STK toplantısında bölgemiz için önemli olan yatırımlarla ilgili yazılı talepte bulunmuştu. Bu taleplerin en önemlilerinden bir tanesinde, Çakmak Barajı’ nda çalışmaların durma noktasında olduğunu belirtmiş ve sürecin hızlandırılması Başkanımız tarafından talep edilmişti.

Oda Başkanı İHTİYAR’ ın yazılı olarak ilettiği Çakmak Barajı ile ilgili konu hakkında, kendisine gelen açıklama maili şu şekildedir:

“MERİÇ ÇAKMAK PROJESİ SU KAYNAĞI, ÇAKMAK BARAJI VE MERİÇ NEHRİ’ DİR. SULAMA AMAÇLI OLUP; SULAMA SAHASI 15.853 HA CAZİBELİ, 36.347 HA POMPAJLI OLMAK ÜZERE TOPLAM 52.200 HA’DIR. PROJE MUHTEVASINDA; 1 ADET BARAJ, 1 ADET SULAMA KANALI, 1 ADET POMPA İSTASYONU İLE ENERJİ NAKİL HATTI VE 1 ADET SULAMA TESİSİ BULUNMAKTADIR. PROJE MUHTEVASINDAKİ İŞLERDEN: ÇAKMAK BARAJI 30.09.2016 TARİHİNDE TAMAMLANDI, ÇAKMAK BARAJI YAKLAŞIM KANALI P2B POMPA İSTASYONU VE ENH İŞLERİ İŞİ; 4 787 METRE UZUNLUĞUNDAKİ İLETİM KANALININ 3 300 METRESİ TAMAMLANDI. P2B POMPA BİNASI CEBRİ BORU İMALATLARI VE DİP SAVAK BORU BAĞLANTISI TAMAMLANMIŞTIR, PROJE REVİZYONU NEDENİYLE İŞİN İKMAL INŞAATI 27.02.2018 TARİHİNDE İHALE EDİLECEKTİR. ÇAKMAK BARAJI SULAMASI 1. KISIM İŞİNDE; 22.05.2017 TARİHİNDE YER TESLİMİ YAPILARAK IŞE BAŞLANILMIŞ OLUP, İŞ DEVAM ETMEKTEDİR.MERİÇ ÇAKMAK PROJESİ KAPSAMINDA İŞLER DEVAM ETMEKTE OLUP, İŞLERİN DURMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.”