UTSO’dan “Coğrafi İşaret” Tescili çalışması

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Uzunköprü yöresel ürünlerinin korunması ve geleceğe taşınması amacıyla “Coğrafi İşaret Tescili” çalışması başlattı. Başlatılan çalışmayla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Uzunköprü ilçemiz, yerel ürünler bakımından oldukça zengin olmasına rağmen, bu yerel değerlerin tanıtımı yetersiz kalmakta ve turizm ürünü olarak kullanılmamaktadır. Coğrafi işaretler yerel ürünlerin kullanımını arttırmakta ve tanıtımına da büyük katkı sağlamaktadır.

Odamız yöresel ürünlerimizin korunması ve nesillere aktarılması amacıyla “Uzunköprü Ayçiçek Yağı” ve “Uzunköprü Yeniköy Şarabı” için başvurular yapılmış, COĞRAFİ İŞARET tescil sürecimiz son aşamaya gelmiştir.

Ürünlerin İlçemizdeki tarihsel geçmişinin ve ilçemiz ile bağlantısının ispatı “COĞRAFİ İŞARET” alabilmek için büyük önem arz etmektedir.

Coğrafi İşaret çalışması kapsamında “Uzunköprü Ayçiçek Yağı” ve “Uzunköprü Yeniköy Şarabı” ile ilgili eski bilgi ve belge, her türlü evrak, fotoğraf, video, gazete kupürünü Odamıza ulaştırabilir, 0284 513 10 64 numaralı telefonu arayabilir veya uzunkoprutso@tobb.org.tr adresine mail olarak gönderebilirsiniz.

Tüm halkımızın yardım ve duyarlılığını bekliyoruz.”