UTSO, SGK Mevzuatı Ve Yeni Getirilen Teşvik Uygulamalarını Anlattı

 

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO), Devlet destekleri, Sigorta Prim Teşvikleri, SGK ve KDV İadeleri, Genç Ve Kadın İstihdamı, 2018 Torba Yasa ve Uygulamaya Girecek İstihdam Teşvikleri hakkında bilgilendirmek amacıyla toplantı düzenledi.

UTSO olarak geriye Dönük Prim Teşviklerini almak amacı ile yanlarında sigortalı çalışanı olan, Odamız üyeleri, esnaf ve muhasebecilere yönelik, Danışmanlık şirketi ile anlaşarak gerçekleştirdiğimiz ‘SGK ve KDV İadeleri’ hakkındaki bilgilendirme toplantısında katılanlara geriye dönük primlerin alınması ve 2018 istihdam teşvikleri hakkında detaylı bilgiler verildi.

Gerçekleştirilen toplantının konuşmacı misafiri Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Servet Alper KABA oldu. 9 Mart Cuma günü saat 14:30’da gerçekleştirilen toplantıya 40 kişiyi aşkın misafir katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Uzunköprü TSO Başkanı Ercan İHTİYAR; “Bizim ana misyonumuz, ekonominin büyümesi ve üyelerinin rekabet güçlerinin artırılması, ülkemizin iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi. Bugün siz değerli üyelerimizin ödenen vergilerinden kaynaklanan teşviklerin geri alınması amacıyla bu toplantımızı organize ettik. Bakanlar Kurulunun, TBMM’ye sunduğu 75 maddelik torba kanun tasarısı ile prim teşviki, destek ve indirim şartlarını sağlamasına rağmen, söz konusu indirimlerden yararlanamamış işverenlere geçmişte birikmiş olan teşvik tutarlarını faiziyle birlikte geri alma imkanı getiriliyor. UTSO olarak söz konusu kanun tasarısı ile ilgili danışmanlık şirketi ile işbirliği oluşturduk. Siz değerli üyelerimizin geçmişe dönük 7 yıl boyunca yararlanamadığınız tüm prim teşviki, destek ve indirim tutarlarını, doğru bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna belgelendirmek üzere bu teşvikten yararlanmanız için her türlü desteği sağlamayı amaçlıyoruz. Toplantımızın başarılı geçmesi ve tüm kesimlere fayda sağlamasını diliyorum katılanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Servet Alper KABA gerçekleştirmiş olduğu sunumda “Sigorta  prim teşvikleri, genç ve kadın istihdamı, 2018 torba yasa, 2018’de uygulamaya girecek istihdam teşvikleri” hakkında önemli bilgiler paylaştı. KABA;

 

  • SGK ve KDV’lerin Geriye Dönük İadesinden Nasıl Faydalanılır?
  • Geçmiş Tarihli Yararlanılmayan SGK Teşviklerinden Yararlanılabilir mi?
  • Hangi Durumlarda Teşviklerden Yararlanma Hakkı Kaybedilir?
  • Firmaların Yükümlülükleri Nelerdir?

gibi firmaları ilgilendiren önemli soruların cevaplarını detaylı bir şekilde aktardı. Toplantıda en çok üzerinde durulan konu ise 6111 sayılı teşvikten geriye doğru nasıl yararlanılacağı ve geriye dönük nasıl para iadesi alınacağı oldu. Katılımcılara TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen Yeni Torba Yasa Tasarısı’nda, 1 (bir) ay içerisinde SGK’ya başvuru yapan ve geriye dönük düzeltmelerini veren işverenlere geçmişe yönelik tespit edilen toplu tutarlar iade edilebileceği bilgisi verildi.

İşverenlere tanınan istihdam teşviklerine yönelik, 6111 sayılı kanun ile getirilen ilave istihdama yönelik sigorta primi işveren hissesi teşviki kapsamında daha önce teşvikten yararlanamayan işverenler için geriye dönük ödeme alma imkânı getirdiği belirtildi. Bu kapsamda başvuruda bulunanlar paralarını faiziyle alabileceği, yeni istihdam edilecek elemanların tüm vergi ve primleri Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacağı aktarıldı.

Gerçekleştirilen sunumun ardından soru – cevap bölümüne geçildi. Misafirler merak ettikleri soruların cevaplarını konunun uzmanından dinleme fırsatı buldular. Soru – Cevap bölümünün ardından toplantı sona erdi.