KOSGEB’de e-Hizmet Dönemi Başladı

 

 

KOBİ’lerin daha hızlı, daha kolay ve daha az belgeyle desteklere başvuru yapabilmesi için KOSGEB hizmetlerini elektronik ortama taşıdı.

 

Bürokrasinin azaltılması ve mevzuatın sadeleştirilmesi (BAMS) kapsamında KOBİ’lerin daha hızlı, daha kolay ve daha az belgeyle desteklerimize başvuru yapabilmesi için KOSGEB tarafından KOBİ hizmetlerin tümü e-Hizmetler sayfamızdan verilmeye başlandı. Elektronik ortamda sunulan hizmetlerimize 22.02.2018 tarihinden itibaren e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden giriş yapılmaktadır.

 

KOSGEB Hizmetlerine aşağıdaki şekilde başvurulacaktır;

1-Gerçek şahıslar ve gerçek şahıs işletmeleri, e-devlet şifresi ile tüm KOSGEB e-hizmetlerine başvurulabilecektir.

2-Tüzel Kişi İşletmelerinin (LTD, A.Ş. vb. işletmeler), KOSGEB e-hizmetlerine başvurularını Merkezi Sicil Kayıt Sisteminde (MERSİS) kayıtlı işletme temsilcileri ile yapabilecektir. MERSİS sisteminde kayıtlı temsilci bilgisi;

  1. a) E-Devlet üzerinden giriş yapan kişi işletmeyi münferiden temsile yetkili kişi ise bu kişi ise bu kişi tüm KOSGEB e-hizmetlerine başvurulabilecektir.
  2. b) İşletmenin münferiden temsilcisi yok ise, e-devlet üzerinden giriş yapan kişi KOSGEB tarafındaki işlemleri yürütmek üzere noterden aldığı vekalet belgesini tarayarak sisteme yüklemesi gerekmektedir. Bu vekalet içerisinde vekalet veren ve alan kişilerin kimlik bilgileri yanında cep telefonu ve elektronik posta adresleri de yer almalıdır. KOSGEB tarafından elektronik ortamda bu vekalet kontrol edildikten sonra vekalet verilen kişi tüm KOSGEB e-hizmetlerine vekalet aldığı işletme adına başvuru yapabilecektir.

3- Meslek kuruluşları için e-devlet üzerinden giriş yapan kişi, KOSGEB tarafındaki işlemleri yürütmek üzere noterden aldığı vekalet belgesini tarayarak sisteme yüklemelidir. Bu vekalet içerisinde vekalet veren kuruluşun telefon ve elektronik posta bilgileri ile vekalet alan kişinin kimlik bilgileri yanında cep telefonu ve elektronik posta adresi de yer almalıdır. KOSGEB tarafından elektronik ortamda bu vekalet kontrol edildikten sonra vekalet verilen kişi tüm KOSGEB e-hizmetlerine vekalet aldığı işletme adına başvuru yapabilecektir.