Esnafta kredi sıkıntısı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, esnafın kredi başvurusunun yanıtsız kalmasına yönelik serzenişleri değerlendirdi. Cingöz, Türkiye’de para sıkışıklığı olduğunu belirtti ve “Esnafın plasman sıkıntısı var” dedi.
EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, esnaf ve sanatkârın kredi kullanmakta yaşadığı sıkıntıyı bildiklerini ancak bu sıkıntının da nedenine bakmak gerektiğine dikkat çekti.  Cingöz şöyle konuştu:
“TÜRKİYE’DE PARA SIKIŞIKLIĞI VAR” 
“Kredilerin çıkmaması yönündeki şikâyetlerin nedenine bakmak lazım. Yoksa kredi kullanabilecek pozisyonda olan esnaf ve sanatkâra, isterse esnaf ve sanatkâr olmasın bireylere bankalardan kredi çıkıyor. Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi ile ilgili bir serzenişleri var ise o da yeterli plasman akışı sağlanmadığından kaynaklanıyor. Daha önce böyle bir zorunluluk yoktu. Esnaf siciline kaydını yaptıran Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi’nden kredi kullanabiliyordu. Şu an onunla ilgili bir yasa çıkardılar. Bir yılı doldurmamış esnaflar Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi’nden kredi kullanamıyor. İşin özü budur. Bu kooperatif başkanının inisiyatifinde olan bir mesele değil. Plasman dediğimiz de geçmişten bugüne kadar Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerine Halk Bankası vesilesiyle aylık mutat olarak taze para gönderiliyordu. Şu an kestiler ve hatta seçimlerden önce verdikleri plasmanları dağıtmayan kooperatiflerden de parayı geri geçtiler. Hazine destekli kredidir esas adı. Esnafın plasman sıkıntısı var. Daha doğrusu Türkiye’de bir para sıkışıklığı olduğu bir gerçek. (HUDUT)