62 SÜPER ZENGİN DÜNYANIN YARISINDAN FAZLA SERVETE SAHİP

 

Dünya Ekonomik Forumu bu hafta İsviçre’nin Davos kentinde yapılacak. Dünya liderlerinin toplanacağı Davos Zirvesinde yeryüzündeki adaletsiz gelir dağılımına dikkat çekmek isteyen İngiliz yardım kuruluşu Oxfam bir rapor hazırladı.

70 MİLYON 7 MİLYAR İNSANDAN DAHA ZENGİN

Raporda zenginlerle fakirler arasındaki gelir eşitsizliğinin artarak devam ettiği belirtiliyor, 2016 yılında dünyanın % 1′ lik nüfusuna denk gelen 70 milyon kişinin dünyanın geri kalan % 99′ undan (Yaklaşık 7 milyar insan) daha fazla servete sahip olacağını açıkladı.

Raporuna göre 62 “süper zenginin” toplam serveti, dünyanın nüfusunun en fakir olan yarısından daha fazla olduğu belirtildi. Bir yıl önce, dünya nüfusunun en fakir olan yarısının serveti, 80 “süper zenginin” servetine denk geliyordu.

2010-2015 yıllarında dünyanın en yoksul yarısının nüfusu 400 milyon artmasına rağmen servetleri % 41 oranında geriledi.

Yine aynı zaman diliminde dünyanın en zengin 62’sinin serveti ise 500 milyar dolardan 1.76 trilyon dolara yükseldi.

EN YOKSUL % 20 GÜNDE 1.90 DOLARLA GEÇİNİYOR

Rapora göre, dünya nüfusunun % 20’si aşırı yoksulluk sınırı olan günlük 1.90 dolar gelir ile yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Söz konusu rakam 1988 ile 2011 yılları arasında neredeyse hiç değişmedi.

Serveti yükseklerin en tepesinde yer alan % 10′ lük kesimin gelir düzeyinin bu zaman diliminde yüzde 46 arttığı belirtildi.

Eşitsizliğe son verilmesi çağrısında bulunulmasına rağmen geçtiğimiz yıl yayımlanan raporda en zengin % 1′ lik kesimin toplam servetinin dünyanın geri kalan yüzde 99’unun servetinden daha fazla olacağı öngörülüyordu.

Maaşlarda cinsiyet ayrımına son verilmesi, ilaçların ücretlerinin düşürülmesi ve tüketimden çok varlıkların vergilendirilmesi çağrısı da yapılıyor ama sonuçlar daha da kötüleşiyor…