Harabeye dönüşen Okul ve Sağlık evleri binaları

Hamitli Sağlık Ocağı-4

Ekonomik dönüşümün ortaya çıkardığı işsizlik göçüyle insansızlaşan Uzunköprü ve Meriç ilçeleri köylerinde kapanan okul ve sağlık evi binaları bakımsızlıktan dökülüyor.

Yaklaşık on yıldır bağır çağır olmuş haber ve köşe yazıları, yetmeyince fotoğraf destekli dizi yazılarıyla ilgilisine duyurmaya çalıştığımız bu gerçeğimiz, üzerine alınmayan ilgili bolluğunda harabeye dönüşen okul ve sağlık evleri gerçeğimiz şeklinde görselleşerek sürüyor.

Okul ve Sağlık evi demek, medeniyet demektir oysa.

Nüfus azalmasıyla kapanan bu binaların günümüzde harabeye dönüşmüşlüğü medeniyetten uzak düşmüşlüğümüzün göstergesi olabilir mi?

Bazı okul binaları önlerinde unutulan Atatürk büstlerinin durumları, uzak düşülen medeniyetin en bariz işaretleri olan ilgisizlik ve saygısızlığımızın boyutlarını sergiliyor diyebilir miyiz?

Bu ayarda satırları abartısız bir on yıldır yazıyorum…

Her satırda ve her yazıda inanın insanlığımı kanıyorum…

            Gidin bakın, Uzunköprü’ye bağlı Hamitli köyü… Sığırcılı köyü… Saçlı Müsellim Köyü vs…

            Meriç’e bağlı Olacak köyü… Nasuh Bey köyü vs… okul ve Sağlık evi binalarının harabe durumlarını görün, nasıl kanadığımı anlar… Eğer vicdan konusunda medeniyetten uzak düşmemişseniz ilgili bolluğumuzun çıldırtan ilgisizliklerine öfke duyardınız.

            Yeri gelmişken…

            Boşaltılan Okul ve Sağlık evlerinin durumları konusunda ben yazdıkça sağırlaşan ilgili bolluğumuzda, duyarlılık göstererek harabeye dönüşen okul binasını restore eden ve köyüne çok amaçlı sosyal yapı kazandırarak kanayan yarama merhem olan Meriç Akıncılar köyü muhtarı Ömer Ergin’i bir kez daha kutluyor, duyarsız ilgili çoğunluğumuza örnek olmasını diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s