Asıl Zenginliğimiz, İnsan Değerlerimizi Öğrenelim, Öğretelim

 

Yaşadıkları dönemlerde…

Hayatlarının her alanında sorumluluk duygusuyla yüklü, yaşadıkları toplumu çağdaş, uygar ve geleceğe dönük yapan değişim, dönüşüm dinamiklerinden ekonomik, sosyal, kültürel, sanatsal gelişmelerin  birleştirici bütünleştirici güçleriydi onlar.

İnsanüstü çabalarıyla gece gündüz demeden ideallerini ortak amaç yaparak çalışırlardı.

Böyle oldukları için, hep önde, hep dimdik ayaktaydılar.

Onlar, o zorlu dönemleri böyle yaşadıkları için hep ufku, hep geleceği gördüler, hep çözüm oldular.

Bizler bugün gırtlağımıza kadar varlığa batmış bir halde yaşarken, ortak sorunlarımıza çözüm denilince; çoğunluğumuz sudan gerekçeler diziktirerek sorumluluk kaçkını olup sıvışmayı yeğler, geriye kalanımız her olumsuzun birinci derecede soumlusu olarak görünürken…

Ortalık yerde sırıtan gerçek; ilçenin yakın geçmişinde yaşayan birbirinden değerli rol modeli isimlerimizi öğrenme ve öğretmek için kayda değer çabalar göstermediğimiz…

Böyle bir çaba gösterme gayretinde olanlara da yeterli kurum ve kuruluş desteği vermediğimiz, aksine onlar böyle bir taleple kurum kuruluş kapılarına geldiklerinde “Medine dilencisi” muamelesi gösterdiğimiz gerçeğidir.

 

Yaşadığımız iletişim çağında, kendine ve içinde yaşadığı topluma yabancılaşan insanlar kalabalığı olmamak için; doğruları ve yanlışlarıyla bizim olan Asıl zenginliğimiz olan İnsan Değerlerimizi Öğrenelim, Öğretelim…

Dün, değer bilinciyle yüklü az sayıdaki insanımız için, Uzunköprü’de geçen hayatıyla başlı başına bir insan değerimiz olan Hamdi Baba, Hamdi BUZCU’yu özetle yazdık. Bugün bir başka mücadele adamı ve ortak değerimiz Latif Hocamız, Latif BAĞMAN’ı yazıyoruz.

Öğrenerek okumanız dileğiyle…

 

       Latif BAĞMAN

(Tarihçi, Eğitimci, ‘Uzunköprü Tarihi ve Belgeleri’ Kitabı Yazarı)

 

93 göçüyle Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç ederek Uzunköprü’nün Kurtbey köyüne yerleşen Hüseyin efendinin dört çocuğundan biri olarak 1919 yılında Kurtbey köyünde doğan Latif BAĞMAN, Çanakkale’de savaşırken omzundan aldığı şarapnel yarası yüzünden hava değişimine gönderilen babasının yaşamını yitirmesi üzerine 3 yaşındayken öksüz kalır.

8 yaşına kadar yanında büyüdüğü Ali amcası tarafından eğitim alması için gönderildiği, İstanbul Kadıköy’de yaşayan diğer amcasının yanında yaşamaya başlar. İlkokul ile ortaokulu Kadıköy’de, Lise’yi Çapa İlk Öğretmen Lisesi’nde okur. Çapa İlk Öğretmen Lisesi’nin ilk mezunlarından olan Latif BAĞMAN, ilk öğretmenliğini Afyon’da yedek subay olarak yapar.

Yedek subaylık görevinden sonra Uzunköprü’nün Hamitli köyüne öğretmen olarak atanır. Buradan atandığı 3. görev yeri o günlerin Mimar Hayrettin, bugünlerin Kadri paşa ilkokulu müdürlüğü olur. Kurtbey köyün ağası Ömer ağanın kızı Kaniye ile evlenir, 1 erkek (Ender), 1 kız (Emel) çocukları olur.

1950-1960 yılları arasında Kadri paşa ilkokulu Müdürlüğü görevinde bulunan Latif BAĞMAN, 1960 yılında Edirne Halk Eğitim Müdürlüğüne atanır. 7 yıl süren bu görevi sırasında, o günlerin Halk Eğitim Müdürlükleri faaliyetlerinden olan kooperatif kuruluşu çalışmalarıyla 35 Tarım Kredi Kooperatifinin kuruluşunu gerçekleştirir.

1968 yılında Edirne İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğüne atanır. Bu görevi sırasında tarih araştırmaları yapar, yoğun arşiv araştırmalarıyla elde ettiği bilgileri kitaplaştırır. Trakya Üniversitesinin kurucuları arasında yer alır. İlkokul Öğretmenleri Yardımlaşma Sandığı’nı kurarak 4 yıl başkanlığını yapar. 37 yıl süren devlet hizmetinden sonra emekli olur.

7 Ocak 2007 tarihinde 88 yaşında, yaşadığı Edirne’de hayata gözlerini yuman Latif BAĞMAN, Buçuktepe mezarlığına defnedilerek sonsuzluğa uğurlanır.

 

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, “Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Yazan yapana içten bağlı kalmazsa; değişmeyen gerçek, insanlığı şaşırtacak bir nitelik alır” sözünün ışığında ‘Uzunköprü Tarihi ve Belgeleri’ kitabını hazırlayan Latif BAĞMAN, kitabın hazırlık sürecini, ‘Önsöz’  başlığı altında şöyle anlatır; Atatürk’ün yukarıya aldığım özdeyişine bağlı kalarak, Uzunköprü’nün tarihini yazmaya çalıştım. Özellikle Edirne İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü görevinde bulunduğum dönemde, gerek Selimiye Eski Eserler kütüphanesinde bulunan yazma tarihleri, gerekse İl Halk Kütüphanesinin yeni tarih kitaplarını inceleme olanağını buldum. Bunlarla yetinmedim, İstanbul’da Başbakanlık Arşivi belgelerini ve İstanbul kütüphanelerindeki tarih kaynaklarını araştırdım. İstedim ki, yazacağım Uzunköprü tarihi, gerçek tarih kaynaklarını yansıtsın. Bu değerli kaynak ve belgelerde geçen Uzunköprü ile ilgili bölümleri de kitabın sonuna koydum.

Uzunköprü 15. Yüzyılda II. Murat tarafından Rumeli’de ‘Ergene Şehri’ adı ile kurulan ilk Türk kentidir. Kuruluş biçimi Türk töre, gelenek ve şehircilik anlayışı ve özelliklerini taşımaktadır. Uzunköprü’nün eski tarihi ile ilgili bilinmeyen pek çok gerçek bilgileri, bol resim, plan, kroki ve haritaları içeren ‘Uzunköprü Tarihi ve Belgeleri’ adlı bu kitabı, Uzunköprülü Hemşerilerim ile tarih dünyasına sunmakla onur duyuyorum”

Değerli hocamızın binbir emekle hazırlayıp yıllarca yayımlanmasını umutla beklediği bu kitabın varlığını öğrendiğimde Sayın Latif BAĞMAN hocamız, ileri yaşın getirdiği rahatsızlıklara karşı direnç gösteriyordu. Böyle değerli bir çalışmanın bir an önce yayınlanması için hemen devreye girerek, Belediye başkanlığı ile Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası başkanlarıyla görüştüm. Bu 3 kuruluş başkanlarından olumlu yanıtlar alınca Edirne’de Bellek kitabevi sahibiyle görüşerek kitabın basılarak Uzunköprü’ye kazandırılmasının gururunu yaşadığımı belirtmek isterim. (Nazmi Metin)

Not: Bu yazı, şahsım tarafından gazeteci duyarlılığıyla araştırılarak yazılan ve Uzunköprü Belediyesi tarafından yayınlanması talebiyle gittiğim, makamında bulamayınca özel kalemine not bıraktığım belediye başkanı Enis İşbilen’in, görüşme talebi notuna dönüş yapmadığı için ilgisizlik mağduru olan, “Uzunköprü’de İz Bırakanlar” kitabından alınmıştır.

DİKKAT! Bu yazı, yazarından yazılı izin alınmaksızın, hiçbir şekilde kopyalanamaz, elektronik veya mekanik yolla çoğaltılamaz.