Uzunköprü OSB davalık oldu

Kırk yıldır ilçenin gündem konusu olan Uzunköprü Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yer belirleme aşamasında davalık oldu.

Kırk yıllık süreçte yer belirleme pürüzleri yüzünden bir türlü gerçekleşmeyen Uzunköprü’nün OSB hayalinin tam da gerçekleşme sinyali verdiği bir noktada davalık olmasının yine yer belirleme sorunundan kaynaklandığı öğrenildi.

Uzunköprü OSB’nin son yer belirleme konusunun ilçemize bağlı Kavacık köyü sınırları içerisinde bulunan gölet mevkinde gerçekleşmesi ve kesinlik kazanması üzerine hareketlenen köy halkının, köyde yapılan bilgilendirme toplantısında OSB’ye köy için hayati öneme sahip gölet mevkinde ve köy yakınında bulunduğu için karşı olduklarını beyan ederek tepki sesleri yükseltmesi üzerine konunun dava sürecine taşındığı bildirildi.

Ulusal basın yayın organlarında yoğun bir şekilde yer alan Uzunköprü OSB’de yer pürüzü konusunun ev sahibi tarafını oluşturan Kavacık köyü halkı konuyu mahkemeye taşıma gerekçesini şu sözlerle seslendiriyor;

“iş sahası yetersizliği nedeniyle yaşanan iş ve aş sıkıntısının bölgede verilen göçe kaynaklık ettiği bir zamanda, bölgemize iş ve aş imkanları kazandıracak olan OSB’ye karşı olmamızın tek nedeni, bizi yok sayan yer belirleme inadıdır. OSB için belirlenen bölgenin bir yanında köyümüz, bir yanında şehidimizin mezarı ve mezarlarımız, bir yanında da köy göleti bulunmaktadır. Sanayi yatırımlarının yer alacağı böyle bir alan belirlenirken yüzyıllardır orada var olan doğal yapının ve orada yaşayan insanlarında göz önünde bulundurulması gerekmiyor mu? Bizim talebimiz iş ve aş kazandırmak için yapılacak bir yatırımın orada bulunan insanların ve canlıların hayatlarını zorlaştırmak için değil iyileştirmek için yapılmasına özen gösterilmesi, bunların haklarına saygı duyulmasıdır. Bizim inancımız, tarafsız adaletimiz köyümüze OSB inadını sürdüren yöneticilerimiz gibi bizleri yok saymayacak, haklı olduğumuza karar verecektir.”