Uzunköprü İçin Hayal Görmeye Devam

Önemli bir bölümü iki yıl önce ağaç kıyımına uğratılan ve kalan bölümü kıyımdan son anda kurtarılan Bülbül Korusu’nda yılda bir gerçekleştirilen Dallık etkinliği, kültür emperyalizminin ülke genelinde estirdiği yozlaştırma fırtınaları ortasında  kıra döke yaşatabildiğimiz geleneklerimizdendir.

Her şeyi paraya dönüştürme çılgınlığının hedef tahtasındaki doğal zenginliğimizin son örneklerinden olan Bülbül Korusu’nun, zengin doğal renk cümbüşü arasında ilçe halkının yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinliğin çoktandır, kurumların katılımıyla zenginleştirilecek bir kutlama programını dayattığı söylenebilir.

Halk tarihinin bir yerinde kendiliğinden oluşan ve günümüzde, “Dallık” olarak isimlendirilen toplu piknik etkinliğine zengin içerik kazandırılması, tarım kasabası kuşatmasını kırma çabası gösteren ilçemizin bu çabasına güçlü bir destek sağlayabilir.

Yüzyıllar ötesinden günümüze taşınan geleneksel dallık kutlamalarının bölgesel ve ulusal boyut ayağının hala eksik bırakılması, ilçenin ekonomik ve sosyal kazanım yolundaki önemli bir durağının gözden kaçırılmasıdır.

Bölgemizdeki kasabaların ve kentlerin yeni kimlik arayışına girdikleri ve bu arayışlarında belirli mesafeler katettikleri günümüzde yerel yönetim anlayışının, ilçenin tarihi ve doğal doku zenginliğini ekonomik ve sosyal kazanım olarak görmenin uzağında durması, bunca örnek bolluğunda anlaşılmaz bir tutumdur.

Dünyada bir başka örneği olmayan tarihi eseri köprüsünü, iletişim çağı olarak da isimlendirilen bu çağda tanıtabilme sıkıntısını aşamayan bir yerel yönetim kafasının, Dallık etkinliklerini doğal zenginlik kazanımına dönüştürmesini beklemek hayal olarak görülebilir.

Böyle hayalleri görenlerin yakın gelecekte çoğalarak, yerel yönetime etkili baskı yöntemleri uygulayabilecek kitleselliğe ulaşmasını diliyorum.