Uzunköprü Ekonomik Çözümleri bekliyor

Uzunköprü’nün sorunları ve üretilecek çözümleri konusunda bilgisi kıt, çözüm üretmede becerisi alicengiz yamaklığıyla sınırlı, edindiği deneyim mesleğinin adamı bile olamayışından belli olanların işaret edebilecekleri çözüm adresleri, onları her zaman önemli adam göstereceğine inandıkları bilinen adreslerdir.

Uzunköprü nüfusunun hatırı sayılır bir bölümünü yirmi yıllık bir süreçte işsizlik göçüyle kemiren, geride kalanların büyük bölümünü de yoksulluk bataklığına süren ekonomik gelişmelerin ortaya çıkardığı tartışmasız gerçek, siyasi iradenin ilçenin geleceğini şekillendiren çözümler üretememesidir.

Bu gerçeğin, özellikle son yıllarda acı yanlarını her kesime belirli ölçülerde yaşatmasına ve daha başlarında ağır bedeller ödemesine karşın, çözüm üretme özürlü siyasi iradenin hala karşılıklı övgüler dile getirerek, “işlerin tıkırında gittiği” yönünde laf salataları doğrama yüzsüzlükleri yaşanan gerçeği katlanılmaz hale getiriyor.

Ortada bir başarı varsa, elbette ki alkışı hak edenler olacak..

Karşılıklı övgüler düzülecek, teşekkür plaket alıp verilecek.

Ama yıllardır ortada sırıtan otuz iki dişi çürük başarısızlıksa eğer, alkış gazına gerek duymak, plaket alıp vermek ilişkilerin yalama halini gösterir.

Uzunköprü’nün mevcut ekonomik sosyal ve kültürel durumu, ilçedeki siyasi iradeyi temsil edenlerin çözüm üretme konusundaki becerisizliklerini yansıtıyor. Bu yansımayı birilerinin işlerine geldiği gibi okuma kolayına kaçmaları birçok sorunun kaynağını oluşturmaktadır.

Bu yansımaya iki ayağı üzerinde durarak bağımsız bir şekilde bakanlar yıllardır kimin hangi kaygıları duyarak ilçenin sorunlarına çözüm üretme çabası içinde olduğunu görür.

Bazı kesimlerin bulundukları konumu, çabanın tersini göstermek için açık arttırmaya çıkarması, makam mevki edinmenin vizesi olarak görmesi, siyasi kazanımlar için atlama tahtasına dönüştürmesi, yansımadaki mevcut görüntüyü mide bulandırıcı hale getirmekten başka bir işe yaramaz. Hiçbir zaman yaramadığı da ilçenin insanlarını her geçen gün karamsarlığa iten durumundan bellidir.

Uzunköprü’nün sorunlarına çözüm üretmek için herkesin göstermesi gereken çabanın büyüklüğünü sahip olduğu bilgi, beceri ve deneyimi belirler. Kimi çevrelerin geçmişte olduğu gibi günümüzde de kendi kişisel kazanım hesaplarını toplumsal hesapmış gibi göstererek makam mevki sahibi kesimlere başarı payesi dağıtmaya soyunması artık prim görmemelidir.

Uzunköprü’nün sorunları ve üretilecek çözümleri konusunda bilgisi kıt, çözüm üretmede becerisi alicengiz yamaklığıyla sınırlı, edindiği deneyim mesleğinin adamı bile olamayışından belli olanların işaret edebilecekleri çözüm adresleri, onları her zaman önemli adam göstereceğine inandıkları bilinen adreslerdir.

Uzunköprü de çoktandır çok küçük bir azınlık dışında çoğunluğun işleri tıkırında gitmiyor ve böyle bir durumda bazı çevreleri başarılı işler yapıyormuş gibi gösterilmesi ilçeye yapılacak en büyük kötülüktür. (Nazmi METİN)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s